Kas ir iedzīvotāju ienākumu nodoklis

Iedzīvotāju ienākumu nodoklis ir tas nodoklis ar kuru saskaras teju jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Šis nodoklis tiek piemērots visiem tiem kas gūst ienākumus neatkarīgi vai tas ir algots darbs vai uzņēmējdarbība.

Jebkura fiziska persona kura strādā, redz ka no katras algas tiek atvilkti vairāki nodokļi un tai skaitā arī iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Personas kas nodarbojas kāda veida saimniecisko darbību arī maksā šo nodokli, arī mikrouzņēmumu īpašnieki maksā šo nodokli atbilstoši likumā noteiktajām prasībām.

Šim nodoklim ir vairāki atvieglojumi un ierobežojumi, bet katrs kurš ir guvis ienākumus Latvijas Republikā ir spiest maksāt šo nodokli. Vienkāršākajā situācijā, ja esat kāda uzņēmuma darbinieks, šī nodokļa apmērs ir 23% no algas pēc neapliekamā minimuma atskaitīšanas. Citos gadījumos, šī likme var būt citādāka. Piemēram, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem likme ir 15%. 10% ir jāmaksā no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums. Ir vairākas šī nodokļa variācijas un ar tām noteikti ir jāiepazīstas sīkāk, ja gūstat ienākumus Latvijā. Šis nodoklis ir obligāts un jāmaksā visiem kas gūst ienākumus, papildus tam ir citi nodokļi, bet tie nav piemērojami visiem.

Šis nodoklis ir viens no pamata nodokļiem kas sniedz ienākumus valsts budžetā. Ar to mēs maksājam par valsts attīstību un uzturēšanu. Lai kā mums tas varētu nepatikt, šis ir ļoti nozīmīgs nodoklis kura atcelšana nav īsti saskatāma.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *