Kas ir pievienotās vērtības nodoklis

Pievienotās vērtības nodoklis jeb PVN ir nodoklis kas tiek pievienots precēm un pakalpojumiem pie to tirgus vērtības. Šo nodokli maksā preces vai pakalpojuma gala patērētājs.

Šis ir viens no zināmākajiem nodokļiem, jo ar to saskaramies katru dienu. Tas tiek pievienots gan rēķiniem gan, visiem zināms, pirkumu čekiem. Dodoties uz veikalu, mēs visi redzam čekā norādīto summu un summu ar PVN. Summa ar PVN ir tā, kas mums ir jāsamaksā pie kases.

Ir trīs dažādas PVN likmes kuras tiek piemērotas precēm un pakalpojumiem. Ir standarta 21% likme, samazinātā 10% likme un ir arī 0% likme. Ir plašs iedalījums precēm un pakalpojumiem kas veido šīs kategorijas. Arī iepērkoties veikalā, mēs varam redzēt ka gadās čekā izlasīt 10 vai pat 0 procentu PVN likmi, papildus ierastajai 21% likmei.

Ar PVN iekasētā nodokļu nauda nonāk valsts budžetā kur tā tiek izmantota valsts uzturēšanai un dažādiem valsts izdevumiem, tai skaitā iepirkumiem un parādu segšanai. Ikdienā ar šo nodokli saskaras visi, tāpēc šis nodoklis iegūst paaugstinātu ažiotāžu kad parādās runas par tā paaugstināšanu vai tieši otrādi, samazināšanu. Lai arī šis nodoklis ir teju nemanāms ikdienā, tā pieaugums vai samazinājums var tieši ietekmēt mūsu ikdienas tēriņus, tāpēc tas ir ļoti nozīmīgs nodoklis mūsu pasaulē.