Kas ir saeimas budžets?

Saeimas budžets ir mūsu valsts ienākumi. Tie ir dažāda veida ienākumi kuri veido visu to līdzekļu apjomu kas tiek izdalīts dažādām nozarēm un vajadzībām valsts pārvaldei un uzturēšanai. Budžetu sastāda nodokļu ienākumi un citi ienākumi valsts kasē.

Budžets

Katru gadu tiek sastādīts budžets nākamajam gadam kur tiek atrunāts katra Eiro tēriņš. Protams, netiek atrunāts kas pirks kādas kancelejas preces savai ministrijai, bet tiek sadalīta nauda katrai ministrijai, nozarei un tamlīdzīgi. Budžeta izveidē tiek ņemti vērā gan paredzētie izdevumi valsts pārvaldei gan valsts parādi kuri ir jāatmaksā, gan dažādu nozaru vajadzības, sociālie izdevumi, neparedzētie izdevumi un tamlīdzīgi.

Katru gadu tiek izlemts kā valsts tērēs savu naudu. Tiek izlemts cik lielu finansējumu saņems veselības aprūpes nozare, cik aizsardzība, cik saņems zemkopība, cik tiks novirzīts dažādu nozaru darbinieku algu pacelšanai un tamlīdzīgi. Tautai budžets saistās ar nepatīkamām asociācijām, jo esam pieraduši ka budžeta vārdā tiek pacelti nodokļi un apturēti algu un pensiju pieaugumi.

Katram ir nepieciešams budžets – arī valstij, jo tas parāda, cik iztērējam un nopelnam. Ja nav budžets un skaidra vīzija nākotnei, tad rodas naudas problēmas un tiek ņemti kredīti. Tas pats attiecas uz iedzīvotājiem. Izplatīti ir ņemt ātrus kredītus vai patēriņa kredītus. Latvijas valsts gan neņem ātros kredītus, bet aizņemas no Eiropas bankām, lai risinātu valsts problēmas. Liels kredīts tika ņemts, kad bankrotēja Latvijā strādājošā PAREX banka. Tas tikai nozīmē vienu – katram ir nepieciešams budžets un iekrājumi neparedzētām situācijām, lai izvairītos no procentiem par kredītiem.

Veidojot budžetu tiek veidota valsts politika, jo nauda ietekmē teju visu. Bez naudas nav iespējams pacelt algas, pabalstus un pensijas, nav iespējams veidot iepirkumus jaunām ātrās palīdzības mašīnām un aizsardzības attīstīšanai. Diemžēl, valsts, lielākoties, uzliek slogu uz tautas pleciem, jo trūkuma gadījumā tiek pacelti vai veidoti jauni nodokļi, kas nozīmē ka mēs maksājam vairāk.

Latvija ir maza valsts, bet iedzīvotāji strādīgi un gudri. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji izvedīs Latvijas valsti no kredītu jūga un viss būs laba!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *