Politiskās partijas

Politiskās partijas ir apvienības kur apvienojušies tautas pārstāvji, lai organizētu politisko darbību. Šīs partijas ir dažādas gan lieluma gan ietekmes, gan mērķu ziņā. Parasti, partijas tiek veidotas apvienojoties domubiedriem, kādas idejas vai mērķa līdzgaitniekiem, kas piesaista līdzīgi domājošos un cenšas panākt kādas izmaiņas valstī.

Latvijā ir diezgan daudz politisko partiju, tās ir ap 50, bet lielākā daļa no tām ir mazas un neveic nekādu ievērojamu politisko darbību. Ir vērojama jaunu partiju parādīšanās pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām, kad jauni politiskie spēki cenšas iegūt vietas valdībā. Šādas partijas, kuras rodas uz vēlēšanām, parasti arī ātri pārtrauc savu darbību, jo netiek izpildīti plānotie mērķi, netiek iegūtas vietas valdībā un sanākušie cilvēki arī sāk izklīst.

Ir partijas kuras tiek pārstāvētas gan pašvaldībās gan valdībā, bet ir arī partijas kuras savu darbību veic tikai kādā no reģioniem. Šīs partijas ir radušās un darbojas attiecīgā reģionā un to mērķis arī ir, konkrētā reģiona attīstība. Lielākās partijas, protams, cīnās par vietām katrā pašvaldībā un tiek pārstāvētas arī valdībā.

Parasti, partijas iedalās labējās, centriskās vai kreisās. Šis iedalījums parāda partijas sociālo, ekonomisko un politisko nostāju. Tas gan nenozīmē ka kreisajai partijai nevar būt labēja nostāja sociālajos jautājumos un tamlīdzīgi. Partijas var būt dažādas un šis iedalījums neietekmē to darbību. Ievēlot saeimā, partijas dalās pozīcijā un opozīcijā. Pozīcijā apvienojas līdzīgi domājošas partijas, lai veidotu vairākumu un varētu virzīt savus mērķus vieglāk. Opozīcija, bieži vien sastāv no partijām kuru politiskā nostāja atšķiras no vairuma un vēlamā darba gaita būtu pretrunā ar vairākumu.

Dažādas valstīs ir pieņemti dažādi politiskie modeļi, kas ietekmē arī partijas un to rašanos, pastāvēšanu un daudzas citas nianses. Jau minēts ka Latvijā ir diezgan daudz partiju, tad, piemēram, Amerikas Savienotajās valstīs ir tikai divas partijas – demokrāti un republikāņi, papildus tam, var būt neatkarīgie politiskie spēki. Šādā veidā, ir divas lielas partijas kuras savā starpā dala valsts pārvaldi. Latvijā ir daudzpartiju modelis, kas ļauj  katram veidot savu partiju, ja vien ir iespējams atrast pietiekoši daudz domu biedru, nepieciešami vismaz 200 biedri. Tāpat, ir nepieciešams iziet visu birokrātisko procesu, bet to darot, partiju ir ļoti viegli izveidot.

Lai arī politiskās partijas ir tautas pārstāvji kurus arī ievēl pati tauta, šī izvēle ļoti reti tiek sagaida ar prieku. Latvijā ir ļoti zema uzticība politiskajām partijām un valdībai kopumā, kas nozīmē, ka dodies balsot, mēs īpaši neiedziļināmies savā izvēlē, jo balsojam par jau ierastajām partijām, bet pēc tam  esam neapmierināti ar rezultātu. Daudzpartiju sistēma ļauj mums pašiem rīkoties, lai ieviestu valstī pārmaiņas kuras vēlamies redzēt.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *